Make the Bread, Buy the Butter

make the bread buy the butterHave you ever wondered if it was cheaper to make something homemade or just buy it at the store? Well, I found a book that will help shed some light on that question. While perusing the New York Times Notable Cookbooks for 2011, I came across Make the Bread, Buy the Butter by Jennifer Reese. The author takes 120 items and evaluates them. She includes recipes and cost comparisons so you can choose to either make or buy.

Sample entry from the book Make the Bread, Buy the Butter by Jennifer Reese:

Cocoa

Make it or buy it? Make it.

Hassle: None at all

Cost Comparisons: Swiss Miss charges about $0.38 per 1 ounce packet of cocoa. One ounce of homemade cocoa costs about $0.18

1 ½ cups dark brown sugar

1 cup cocoa powder

2 teaspoons kosher salt

1. Sift the ingredients into a bowl. If any of the salt or sugar gets left in the sifter, just pour it into the cocoa mix and whisk to blend. Keeps indefinitely in a lidded jar.

2. To make hot chocolate, use 2 tablespoons per cup of hot milk. Stir in ¼ teaspoon vanilla

 

Leave a Reply